• لیست قیمت محصولات
  • انتخاب زبان
  • ورود

شهر بوئین زهرا در میان 35 درجه و 27 دقیقه تا 36 درجه و 10 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 46 دقیقه تا 50 درجه و 14 دقیقه طول شرقی گسترده شده است. ارتفاع متوسط این شهرستان از سطح دریا 1,500 متر است و جمعیت آن را حدود 180 هزار نفر تخمین زده اند که 79% آنها را ساکنان روستاها تشکیل می دهند. شهرستان بوئین زهرا دارای 6 بخش: مرکزی، آوج، آب گرم، رامند، شال و دشتانی و چهارده دهستان و چهار شهر است.

 

بوئین یا بوهین را به معنای خرمنگاه و انبار غله و زهرا را نام شخص یا گل و نیز به معنای تلألو و روشنایی زهره هم می دانستند. کلمه زهرا تصحیفی از واژه زرا (زر) به معنی مقدس و بوئین ترکیبی از واژه بو و ئین به معنی چشمه می باشد که مجموعاً «چشمه ایزد مقدس» معنی می دهد.

شهرستان بوئین زهرا از شمال با شهرستان های قزوین و تاکستان از جنوب به شهرستان های ساوه و رزن، از شرق به شهرستان کرج و از غرب به شهرستان های ابهر و خدابنده محدود است.

شهرستان بوئین زهرا به سبب داشتن روستاهای متعدد در موقعیت های متفاوت جغرافیایی بیشتر دارای آب و هوای خشک تا نیمه خشک است. دارا بودن زمستان های بسیار سرد و تابستان های گرم از ویژگیهای اقلیمی این شهرستان است.

مشاغل عمده این منطقه دامداری و کشاورزی است. مراتع سرسبز رشته کوههای رامند و سیاه کوه در دامپروری و دامداری این ناحیه نقش مهمی دارند. از مهمترین محصولات کشاورزی این منطقه غلات، پنبه، گندم، جو، عدس و انگور می باشد.

مردم بوئین زهرا به زبان های تاتی، ترکی و فارسی (با گویش لری) صحبت می کنند و شیعه دوازده امامی هستند.

 

 آثار باستانی

 با توجه به آثار باستانی مکشوفه و حفاریهایی که در تپه های باستانی سگز آباد و زاغه به عمل آمده است تمدن این محل به هزاره 3 و 4 ق . م میرسد. همچنین رواج لهجه تاتی که یکی از گویش های ایرانی است به عقیده زبان شناسان از بقایای زبان مادری می باشد، نشان از قدمت این منطقه دارد. آثار به جا مانده از دوران ساسانیان و دوران اسلامی مبین تداوم زندگی در این منطقه است.

منطقه قزوین در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و بوئین زهرا یکی از گذرگاههای این راه بوده است. درلا به لای صدها تپه باستانی اين منطقه، می توان تمدن بزرگ و ديرينه ای به طول بيش از 9000 سال را مشاهده کرد. آثار کشف شده از جنس طلا، برنز و سفال، با نقوش شطرنجی و نقاشی حيوانات با رنگ های قهوه ای تيره، اخرايی و مايل به سبز - از حيث تنوع و تناسب در شكل و رنگ آميزی - جزو نمونه های ارزنده سفال پيش ازتاريخ اين ناحيه است.   

 

پل شاه عباسي

درمسير جاده اي كه از قزوين به طرف بوئين زهرا مي رود،پلي قرار دارد كه در دورة شاه عباس ساخته شده است و فاصلة آن تا قزوين 37 كيلومتر است.درحال حاضر دركنار اين پل و به موازات آن،پل فلزي جديدي ساخته شده است و عبور و مرور از آن انجام مي شود.

 

مشکین تپه

درغرب روستاي عصمت آباد-جادة قزوين به بوئين زهرا مربوط به دورة ساساني و دورة اسلامي

 

اماکن مقدس

از جمله اماکن مقدس این منطقه میتوان به آرامگاه امامزاده علی اکبر سگز آباد اشاره کرد. که اهالی وی را فرزند موسی بن جعفر میدانند. بنای ساختمان آن در 1343 شمسی مرمت شده.

 

زمین لرزه شدید شهریور 1341 چهره بوئین زهرا را دگرگون ساخت و بسیاری از آثار باستانی آن را از بین برد. بیشتر ساختمانها و بنای امروزی بوئین زهرا پس از این زمین لرزه ساخته شده است.