• لیست قیمت محصولات
  • انتخاب زبان
  • ورود

آزمایشگاه نورد آریان فولاد


کیفیت :

شرکت آریان فولاد بر اساس باور مشتری مداری و نیل به هدف رضایت صد در صدی مشتری، استراتژی خود را در ارتباط با مشتری و تولید محصولات منطبق بر استانداردهای برتر پایه ریزی نموده است. بر این اساس باور کیفیت در سرتاسر خطوط تولیدی جاری گردیده و در این راستا ضمن بکارگیری کادری مجرب در واحد کنترل کیفیت، با ایجاد یکی از مدرنترین و مجهزترین آزمایشگاههای موجود در کشور، قادربه انجام تمامی آزمونهای تعیین شده در استانداردهاي فولادي به منظور اطمینان و جلب رضایت مشتریان می باشیم.

در شرکت آریان فولاد کنترل و نظارت و آزمونهای مورد نیاز بر روی کلیه مواد اولیه ورودی، طی فرآیند تولید و محصولات نهایی انجام گردیده و نهایتاً خواص لازم محصولات با صدور گواهینامه تضمین می گردد.

واحد کیفیت افتخار دارد به منظور تضمین کیفیت و افزایش رضایتمندی مشتریان و مصرف کنندگان با رعایت استانداردهای ملی و بین المللی در بخش های ذیل فعالیت نماید.

- کنترل کیفیت خطوط نورد میلگرد

- کنترل کیفیت خطوط نورد مقاطع (نبشی، تیرآهن و ناودانی)

- کنترل کیفیت خطوط ذوب و ریخته گری

- آزمایشگاه متالورژی
کنترل کیفیت میلگرد :

تولید میلگرد در دو خط میلگرد 1و2 انجام می گردد و فعالیتهای این واحد به شرح ذیل می باشد:

- به کارگیری بازرسین QC در هر خط تولید (هر شیفت تولید به صورت مجزا دارای یک بازرس QC می باشد)

- نظارت و کنترل کیفیت محصولات تولیدی از طریق انجام کنترل ابعادی، شکل ظاهری ( در این مرحله قطر فرآورده، وزن، ضخامت و ارتفاع آج طولی و عرضی و گام میلگرد اندازه گیری شده و با استاندارد ملی مقایسه می شود. همچنین از محصولات تولیدی جهت ارسال به آزمایشگاه و انجام آزمونهای آنالیز شیمیایی و خواص مکانیکی نمونه برداری می گردد)

- نظارت بر عملیات بسته بندی، لیبل زنی و بارگیری


کنترل کیفیت مقاطع (نبشی، تیرآهن، ناودانی):

خطوط نورد مقاطع شامل خطوط 1و2و3 مقاطع بوده و فعالیت واحد کنترل کیفیت به شرح ذیل می باشد :

- به کارگیری بازرسین QC در هر خط تولید (هر شیفت تولید به صورت مجزا دارای یک بازرس QC می باشد)

- نظارت و کنترل کیفیت محصولات تولیدی از طریق کنترل ابعادی و شکل ظاهری :

در این مقطع ارتفاع و ضخامت بال،عرض و ضخامت جان، وزن ، تقارن اندازه گیری و با استاندارد ملی مقایسه می گردد. ضمناً عیوب ظاهری مانند انحراف بال، موج های سطحی، افتادگی پلیسه، زبری و .... مورد کنترل و بررسی قرار گرفته و جهت آنالیز شیمیایی و خواص مکانیکی نیز نمونه گیری به عمل آمده و به آزمایشگاه متالورژی ارسال می گردد.

- نظارت بر عملیات بسته بندی، لیبل زنی و بارگیری
کنترل کیفیت خطوط ذوب و ریخته گری :

خطوط ذوب و ریخته گری شرکت آریان فولاد شامل خطوط 1و2 می باشد. واحد کنترل کیفیت وظیفه کنترل و بازرسی شمش های تولیدی در خطوط ذوب و ریخته گری را عهده دار می باشد. از آنجائیکه شمش به عنوان مواد اولیه خطوط نورد می باشد کیفیت آن در کیفیت فرآورده های نوردی تاثیر مستقیمی را دارا بوده و لذا نقش کنترل کیفیت در این عرصه حیاتی و حائز اهمیت می باشد. فعالیتهای این واحد به شرح ذیل می باشد :

- بازرسی خطوط ریخته گری و شمش ریزی و کنترل کیفیت مذاب در مراحل مختلف ذوب در کوره های قوس الکتریکی

- نمونه گیری از شمشهای تولیدی و ارسال به آزمایشگاه جهت آنالیز شیمیایی و تعیین گرید

- نظارت بر چیدمان شمش ها به تفکیک گرید تولید شده

- کنترل ارسال شمش ها به خطوط تولیدی بر اساس گرید منطبق با فرآورده تولیدی


آزمایشگاه متالورژی :

آزمایشگاه متالورژی شرکت آریان فولاد شامل دو حوزه مکانیک و شیمی با برخورداری از کادری مجرب و تجهیزات آزمایشگاهی مدرن در حال فعالیت می باشد. تجهیزات مجهز تست کشش و خمش در حوزه مکانیک و کوانتومتر و اسپکتروفتومتر در بخش شیمی و دستگاه های پولیش و فرز در کارگاه آماده سازی، بخشی از تجهیزات آزمایشگاه هستند.حوزه مکانیک :

کارگاه آماده سازی : نمونه های ارسالی به آزمایشگاه قبل از انجام آزمون ها به کمک تجهیزاتی از جمله اره نواری، صفحه تراش، فرز، سنگ سنباده و ... بر اساس استانداردهای مربوطه آماده سازی می شوند.آزمون خمش : آزمایشگاه مجهز به یک دستگاه خمش می باشد که توانایی انجام آزمون خمش بر روی نمونه های گرد و تخت را دارا بوده و این آزمون بر اساس استانداردهای مربوطه انجام می گیرد.


آزمون کشش : آزمایشگاه مجهز به یک دستگاه تست کشش به ظرفیت 60 تن می باشد. این دستگاه توانایی انجام آزمون کشش بر روی نمونه های گرد و تخت را دارا بوده و این آزمون بر اساس استانداردهای مربوطه انجام می گیرد. ضمناً دقت بالای دستگاه طی کالیبراسیون های دوره ای در سالیان اخیر ،صحه گذاری گردیده است.سختی سنجی : سختی سنج پرتابل سبک و قابل حمل بوده و توانایی سنجش سختی اکثر فلزات را با سرعت و دقت بالا و به صورت دیجیتالی، دارا می باشد.


حوزه شیمی :

کارگاه آماده سازی نمونه : در این کارگاه نمونه ها پس از ورود از سایر قسمتها با توجه به نوع آزمایشات تحت عملیات پرداخت و صیقلی شدن قرار گرفته و جهت انجام آزمایش به آزمایشگاه ارسال می گردد.

کوانتومتر : آزمایشگاه دارای یک دستگاه کوانتومتر ساخت شرکت Hach (آلمان) بوده و جهت تعیین آنالیز شیمیایی نمونه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه قابلیت تعیین درصد وزنی 20 عنصر در پایه های متنوع را دارد.اسپکتروفوتومتر :آزمایشگاه دارای یک دستگاه اسپکتروفتومتر ساخت شرکت Hake (آمریکا) بوده و جهت تعیین خواص فیزیکی انواع آبهای خام، شرب و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.سنجش خلوص اکسیژن : آزمایشگاه دارای دو دستگاه سنجش خلوص اکسیژن می باشد . این دستگاه جهت سنجش خلوص اکسیژن مایع تولیدی در خطوط تولید اکسیژن 1و2 و همچنین اکسیژن مایع خریداری شده از سایر شرکتهای تولید کننده اکسیژن، مورد استفاده قرار می گیرد.